مسیر جنگلی آب بر- شفت

.مسیر جنگلی آب بر با توجه به قرار گرفتن در دو منطقه آب و هوایی گرم (طارم) و منطقه جنگلی گیلان دارای دره و یالهای متعدد، زیبا، و بکری است که می توان گفت هنوز خوشبختانه بکر و زیبا باقی مانده است.

مبداً: آب بر طارم (استان زنجان)

مقصد: خرم کش سیاهمزگی شفت (استان گیلان)

برای رسیدن به هندوستان ایران (طارم) می توان از تهران به دو شکل به منطقه رسید.

 الف: از طریق قزوین، جاده رشت که با رسیدن به منجیل (رودبار) از طریق ایستگاه  طارم با پرداخت مبلغ به آب بر از مسیر آسفالته به جهت غرب به مرکز طارم و نهایتاً آب بر رسید. حدوداً 65 کیلومتر

 ب: از زنجان و از طریق جاده زیبای طارم که بی شباهت به جاده چالوس نیست با رسیدن به سه راه سرخ دیزج به سمت پل چورزق رفته با طی 25 کیلومتر به آب بر رسید

از آب بر با گذر از میان باغات زیتون، با طی 1.5 ساعت جاده بد فرم خاکی (22 کیلومتر) با عبور از سه راه باکلور و قدری بالا تراز سه راه جمال با عبور از مسیر مستقیم و کبر بر یال به انتهای جاده خاکی رسید.

 از این نقطه با عبور از مسیر مالرو مناسب 30 دقیقه بعد به گردنه جمال آباد (دیزاب داسر) می رسید. 

مسیر پیشنهادی به سمت شرق که در انتها قله "فشم یا لاس پشته" نمایان است که حدوداً تا کمپ بعدی6 ساعت زمان می برد.

 ابتدا باید به روی خط الراس رفت و از آنجا با شیبی تند و قدری تراورسی به گردنه دزدبن که قله ای هم به همین نام در بالا دست (شرق) و چند سنگ قبر روی یال نمایان  است رسید.

از اینجا به جهت شمال مسیر دیگر نمایان است به نام" نمک رود و مریال".

از این محل و از کمربر یال قله "دزدبن 2610 متر"(به سمت راست) و جهت شرق از میان چمن فرش شده با گلهای منحصر به فرد (در بهار غرق بنفشه می باشد) یک ساعت بعد به " بیوک بولاغ "(چشمه بزرگ) خواهید رسید.

 در شمال این فلات لبه صخره ها کلبه ای خود نمایی می کند. مسیر به سمت شرق بین کلبه و قله ای با دامنه ای شن اسکی است.

از این محل ساعتی بعد از کمر بر قله سمت راست از مسیر مال رو با گذر از چند دره که آب گوارای دارد به دشت پهن زیبایی "دایله سر" که محل مناسبی است برای تاخت و تاز اسبان وحشی رسید، (در فصل مناسب قهوخانه دایر است).

در جنوب این دشت مسیری مالرو به سمت جنوب نمایان است که از روستای "خرمنه سر و ده بهار (طارم) بالا می آید. ( در پشت یال ییلاق قرار دارد).

 

ادامه راه مالرو به سمت شمال و شمال غربی، ادامه داشته از سمت چپ قله" توکتوکلا"  به یال شرقی غربی به نام  "زرده خانی" که دو کلبه روی یال سمت قرار دارد می رسیم.

 

این مسیربرای پایین رفتن خیلی کوتاه بوده وبا زمان کم به جاده و روستای خرم کش سیاهمزگی  شفت  می رسد.

 

/ 0 نظر / 114 بازدید