در امتداد جاده شفت - آب بر - زنجان
شناسایی مسیر جاده و پیگیری ساخت جاده شفت - آب بر - زنجان از شروع تا مرحله نهایی
نويسندگان
لینک دوستان

شاید بیشتر شما عزیزان  وقتی که می گویند جاده شفت - آب بر - زنجان ، این سوال برایتان پیش بیاید و بخواهید بدانید که آب بر کجاست ؟ بنده قصد دارم در این مطلب آب بر را به طور کامل را به شما معرفی کنم

آبْ‌بَر یکی از شهرهای ایران در استان زنجان است. این شهر مرکز شهرستان طارم است. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۶٫۷۲۵ نفر بوده است.

ساکنین اولیه آب بر شامل دو گروه بوده اند، عده ای از اطراف خلخال به این منطقه آمده بودند وعده ای دیگر از اطراف زنجان به این منطقه مهاجرت کرده بودند.در 65 تا 70 سال قبل آب بر تقریبا متشکل از 50 تا 60 خانوار بوده است.
محله ابتدایی آب بر بر روی تپه ای بنام گور قلعه بنا شده که نزدیک به چشمه ای (مشهدی کهریز)درجنوب غربی بوده است که اطلاعات دقیقی از وضعیت زندگی در آن زمان دردست نمی باشد.

اراضی آب بردراختیاردو گروه بود ، یک گروه مردم عادی وگروه دیگر عمده مالکان بوده اند که بعدها خرده مالکان اراضی را به شخصی بنام محمود خان ذوالفقاری واگذار کردند. پس از مدتی محمودخان زمینهای مردم را به عمده مالکان فروختندوعمده مالکان صاحبان تمام وکمال آب برشدند و مردم رعیت آنان گشتند.

پس از اصلاحات ارضی درزمان پهلوی ، مجددا زمین بین مردم تقسیم شد. ساکنین این منطقه سابقا به ییلاق قشلاق می پرداختند تا محل اصلی سکونت در ییلاق به نام وجرگاه محل عوض می کردند. در اردیبهشت ماه عازم ییلاق می شدند و ۱۵ روز ازتابستان مانده به قشلاق کوچ می کردند ومدتی در باغات زندگی می کردند وبعد از برداشت محصولات باغی ودرزمان شروع فصل سرما به ساختمانهای گلی داخل روستا کوچ می کرده اند.

قبلا آب برتقریبا در یک مجتمع بوده است وشامل محلهایی به شرح زیر بوده است :

۱- اطراف امامزاده هاشم و عوف (مسجد جامع فعلی)

 ۲-کرد محله : افرادی که در زمانهای بسیار دور از استانهای کردنشین به این منطقه کوچانده شده بودند.

۳- آق دره: محلی دریک دره در شمال آب برواقع بوده است ودیگر آثاری از آن باقی نیست.

۴- شارشارباشی: محلی درنزدیکی مسجد جامع بوده که آبشاری نیز درآن محل جاری بوده است.

۵- محله عمله : که درقسمت جنوبی مسجد جامع واقع بوده است

لطفا به ادامه مطلب بروید


 محلات دیگری که در آن طرف رودخانه آب بر بنامهای :

۱- دیگه اسر: مکانی بوده است در ارتفاعات ونزدیکی مسجد پیرهمدان واقع بوده است.       

۲- ایشیق لر: محلی دراطراف زیارسنتگاه یک شیخ به نام ملانور بوده است.

۳- محله پیرهمدان :محلی که توسط یک شخصی که احتمالا سید ومورد احترام مردم بوده آبادشده است که دراطراف زیارتگاه همان سید که مسجد پیرخمدان هم آنجا بوده وجود داشته است.هر سه این محلات از زلزله هولناک خرداد ماه ۱۳۶۹ متروکه شده است.

محله قدیمی آب بر برروی تپه قرار گرفته بود بطوریکه سیل رودخانه وسیلهای فصلی مزاحم زندگی مردم نباشند.

محله قنبرآباد و نظرآباد تقریبا ۵۰ سال پیش بوجود آمدند ، در زلزله ۱۳۶۹ محله قنبرآباد تخریب شد وساکنان باقیمانده آن در محلات جدید سکنی گرفتند.

راههای ارتباطی نیز شبیه به آنچه درحال حاضر وجوددارد موجود نبوده است ومردم با مشکلات فراوان وبا استفاده ازابزارهای دستی شروع به کشیدن راه می نمایندوسپس همین راهها اوسط دولت وقت بهسازی می شود و بتدریج ارتباطات باروستاهای اطراف ترویج می یابد. ساختمانهای قدیمی درو پنجره کوچکی داشته اند وبازشوها جهت روشنایی بسیار قلیل بودند. علت نیز آن است که دزدان براحتی نتوانند به داخل بناها راه یابند.

دیوارهای ساختمانها بسیار ضخیم وخشتی بوده اند و مشکلات سرماوگرمارا راحت تر ، با وسایل ابتدایی روز حل می نمودند ، گرمادهی توسط هیزم واجاق سمتی وخشتی وگچی انجام می گرفت.

شغل اصلی ومنبع درآمد مردم ازراه کشاورزی وچروداری بوده است.

چروداری همان شغل تجارت فعلی است که بوسیله خودروهای باری انجام می شود ولی در چروداری بجای خودرو از چهارپایان استفاده می شده است ومردم اجناس مختلف را درروستاها خرید و فروش می کردند. درسالهای (۴۲-۱۳۴۰) لوله کشی به منازل شروع می گردد و چند خانوار یک انشعاب عمومی در اختیار داشتند. به تدریج شبکه آب لوله کشی گسترش می یابد. شبکه برق وسایر امکانات به این شهر افزوده می شود.

 به تدریج شهر رونق یافته و از ییلاق و قشلاق کردن مردم کاسته شد و مدارس نیز مستقر شدند ورفته رفته سواد ساکنین نیز افزایش یافت . در ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ زلزله بسیار شدیدی این منطقه رالرزاند وباعث تخریب بسیارزیاد و جان باختن بسیاری هموطنان در گیلان وطارم شد بطوریکه آمار جان باختگان در آب بر به ۲۲۳ نفر رسید.

بعد از زلزله بخاطر تخریب محله های متعددی از شهرآب بروهمچنین تخریب کامل روستاهای جمال آباد و باکلور که در چند کیلومتری شمال شهر آب بر سکونت داشتند زمین های کشاورزی غرب آب بر برای ساکنین این محله ها وروستاها اختصاص داده شد و مردم با کمک دولت وکمکهای کشورهای دیگر شروع به ساخت ساختمانهای بادوام تر کردند. در این زمان بیمارستان شهدای آب بر با هزینه و نظارت اتحادیه اروپا احداث شد.

سیاستهای دولت بعد از زلزله ۱۳۶۹ جهت اسکان مردم محلات تخریب شده درزمینهایی که به صورت شطرنجی آماده شده بود باعث گردید قسمت بزرگی از شهر شکل شطرنجی به خود بگیرد .

همچنین مکان گزینی ادارات دولتی در طول خیابان اصلی شهر (امام خمینی) باعث گردیده که اکثر ساخت وسازها درامتداد این خیابان شکل گرفته و توسعه شهر صورت خطی به خود بگیرد.

منبع فتو بلاگ شهرستان طارم

گردآورنده : عابدین مهدی پور

[ ۱۳٩٢/۱٠/٢٩ ] [ ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ ] [ مهدی پور ]
درباره وبلاگ

سلام از این که افتخار دادید به وبلاگ من اومدید ممنون ، تو این وبلاگ قصد دارم مطالب گوناگونی نظیر :زیباییهای گیلان ، جاذبه های گرشگری گیلان ، آداب و رسوم و آیین های گیلان ،تاریخ گیلان وهر مطلب دیگری که درباره گیلان باشد به آن بپردازم . از این که مارو انتخاب کردید سپاسگذارم . بنده را با نظرات و پیشنهادهای خود یاری فرمایید mehdipoor0030@yahoo.com
آرشيو مطالب
امکانات وب

فال حافظ

**************

وبلاگ در امتداد جاده شفت - آب بر - زنجان

************
 *****************

فال انبیاء

 **************
***************
****************
*****************
**************